given:

25.9 kJ + 1/2 H2 + 1/2 I2 => HI

how much energy is needed for the reaction of 4.57x10^24 molecules of iodine, I2, with excess hydrogen, H2?

1 answer

mols I2 = 4.57E24/6.02E23 = 7.59
Atoms I = 7.59/2 = about 3.8 but you need to do it more accurately.
The equation tells you that it takes 25.9 kJ for 1 mol I atoms. You have 3.8 mols I.
25.9 kJ x 3.8 = ?
Similar Questions
  1. The Lactic Acid Systema. supplies energy needed to walk or cycle continuously b. provides energy to pitch a baseball c. creates
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 1 answer
more similar questions