650 * 0.15 = _____ income tax
650 * 0.065 = ______ retirement
650 * 0.0765 = ______ Social Security
Add those three figures to 24.50. Subtract from 650 to find her take home pay.
Ginny Jones receives $650 gross salary biweekly. Her income tax rate is 15%. Her group health plan contribution is $24.50 per pay period. She belongs to the company retirement plan, to which she contributes 6.5% of her earnings. She is also covered under Social Security benefits. Her current contribution is 7.65%.
If these items are all her deductions, what is her take-home pay per period? $
Ginny gets a $55 raise per pay period. If her health plan is unchanged, how much of the raise will she have to take home? $
4 answers
97.5
42.25
+ 49.73
________
189.48 + 24.50 = 213.48 (650 - 213.48= 436.52) <<<< ANSWER ! Am I correct???
42.25
+ 49.73
________
189.48 + 24.50 = 213.48 (650 - 213.48= 436.52) <<<< ANSWER ! Am I correct???
436.02
Thank you so much