To find the cost of each notebook, you can set up an equation.
4x + 12 ≤ 36
4x ≤ 24
x ≤ 6
So, the cost of each notebook is less than or equal to $6.
The correct answer is C) x ≤ $6.
George went to the store to buy notebooks.
• He had $36 to spend.
• He purchased 4 notebooks.
• After buying the notebooks, George had less than $12 left.
What is the solution set for x, the cost of each notebook?
Responses
A x > $4x > $4
B x > $3x > $3
C x > $6x > $6
D x > $5
1 answer