George went to the store to buy notebooks.
• He had $36 to spend.
• He purchased 4 notebooks.
• After buying the notebooks, George had less than $12 left.
What is the solution set for x, the cost of each notebook?
Responses
A x > $4x > $4
B x > $3x > $3
C x > $6x > $6
D x > $5
1 answer
B) x > $3