Geeta bought eggs at Rs 8.40 a dozen. At what price per hundred must she sell them so as to earn a profit of 15 percent?
4 answers
what is 8.4*1.15?
12eggs = 8.40 rupees
100 eggs = 70 rupees
If he wants 15 % gain
= 70 + 15% of 70
= 70 + 10.5 = 80.5
Therefore , if she sell 80.5 rupees for 100 eggs she will get 15 % gain
100 eggs = 70 rupees
If he wants 15 % gain
= 70 + 15% of 70
= 70 + 10.5 = 80.5
Therefore , if she sell 80.5 rupees for 100 eggs she will get 15 % gain
Yr66tt7vt7ufdt447yfuvhfyf756tt557ft7t7yxgdyr64yd6746ruf558y7t766uy56ut755tit8686iy8y57tyit86yiy8ygig8yigiy868yiy868y
80.50