To find the cost for a garden that has a length of 4 yards and a width of 3 yards, substitute l = 4 and w = 3 into the formula:
Cost = 1.50(2l + 2w)
Cost = 1.50(2(4) + 2(3))
Cost = 1.50(8 + 6)
Cost = 1.50(14)
Cost = $21
So the cost for a garden with a length of 4 yards and a width of 3 yards is $21.
Gabrielle wants to put a border around her garden. It costs $1.50 per yard for the materials. Use 1.50(2l+2w) , where l is the length and w is the width of her garden, to find the cost for a garden that has a length of 4 yards and a width of 3 yards.(1 point)
1 answer