We can substitute the values for length and width into the formula to find the cost.
The length is 4 yards and the width is 3 yards.
So, replacing l with 4 and w with 3 in the formula, we get: 1.50(2*4+2*3)
Simplifying this gives us: 1.50(8+6)
Further simplification gives us: 1.50(14)
Finally, multiplying 1.50 by 14 gives us the cost for the garden, which is $21. Answer: \boxed{21}.
Gabrielle wants to put a border around her garden. It costs $1.50 per yard for the materials. Use 1.50(2l+2w), where l is the length and w is the width of her garden, to find the cost for a garden that has a length of 4 yards and a width of 3 yards.(1 point)
1 answer