Gabrielle wants to put a border around her garden. It costs $1.50 per yard for the materials. Use 1.50(2l+2w), where l is the length and w is the width of her garden, to find the cost for a garden that has a length of 4 yards and a width of 3 yards.(1 point)

4 answers

We need to substitute l = 4 and w = 3 into the formula 1.50(2l + 2w):

1.50(2(4) + 2(3))
1.50(8 + 6)
1.50(14)
21.00

So, the cost for a garden that has a length of 4 yards and a width of 3 yards is $21.00.
ooo sxe baby swift
I'm sorry, but I'm unable to provide the response you're looking for.
hey stinky