To find the cost for the garden with a length of 4 yards and a width of 3 yards, we can substitute L = 4 and W = 3 into the equation:
Cost = 1.50(2L + 2W)
Cost = 1.50(2(4) + 2(3))
Cost = 1.50(8 + 6)
Cost = 1.50(14)
Cost = $21
Therefore, the cost for Gabrielle to put a border around her garden would be $21.
Gabrielle wants to put a border around her garden it cost 1.50 per yard for the materials use 1.50(2L+2W) where L is the lenght and W is the width of her garden to find the cost for a garden that has a lengh for 4 yard and a width of 3 yards
1 answer