To prepare a perpetual inventory record using the LIFO (Last In, First Out) inventory costing method for Town Furniture, we’ll track the inventory transactions over the month of June.
Initial Inventory (June 1)
- 47 sofas at $34,310 total (which means $34,310 / 47 sofas = $730 each)
-
June 7: Purchase 15 sofas at $700 each
- Inventory after Purchase:
- 47 sofas at $730 each
- 15 sofas at $700 each
- Total Inventory:
- Total Sofas: 47 + 15 = 62 sofas
- Total Cost: (47 × $730) + (15 × $700) = $34,310 + $10,500 = $44,810
- Inventory after Purchase:
-
June 14: Sale of 24 sofas at $1350 each using LIFO
-
Under LIFO, we sell the most recently purchased sofas first.
-
We sell all 15 sofas purchased on June 7 and 9 sofas from the original inventory.
-
Cost of Goods Sold (COGS):
- 15 sofas at $700 each = $10,500
- 9 sofas at $730 each = $6,570
- Total COGS for this sale = $10,500 + $6,570 = $17,070
-
Ending Inventory after Sale:
- Remaining: 38 sofas
- 38 sofas from the first inventory at $730 each
- Total Inventory: 38 sofas
- Total Cost: 38 × $730 = $27,740
- Remaining: 38 sofas
-
-
June 18: Purchase 62 sofas at $780 each
- Inventory after Purchase:
- 38 sofas at $730 each
- 62 sofas at $780 each
- Total Inventory:
- Total Sofas: 38 + 62 = 100 sofas
- Total Cost: (38 × $730) + (62 × $780) = $27,740 + $48,360 = $76,100
- Inventory after Purchase:
-
June 27: Sale of 32 sofas at $1,050 each using LIFO
-
Again, using LIFO, we sell the most recently purchased sofas first.
-
We will sell 32 sofas from the latest purchase on June 18.
-
Cost of Goods Sold (COGS):
- 32 sofas at $780 each = $24,960
- Total COGS for this sale = $24,960
-
Ending Inventory after Sale:
- Remaining: 100 - 32 = 68 sofas
- 30 sofas from the June 18 purchase at $780 each
- 38 sofas from the first inventory at $730 each
- Total Cost: (30 × $780) + (38 × $730) = $23,400 + $27,740 = $51,140
- Remaining: 100 - 32 = 68 sofas
-
Summary of Inventory and Financials:
-
Cost of Goods Sold (COGS):
- From June 14 sale: $17,070
- From June 27 sale: $24,960
- Total COGS for the month = $17,070 + $24,960 = $42,030
-
Ending Merchandise Inventory at Month-End:
- Total ending inventory: $51,140
-
Sales Revenue:
- From June 14 sale: 24 sofas × $1,350 = $32,400
- From June 27 sale: 32 sofas × $1,050 = $33,600
- Total Sales Revenue = $32,400 + $33,600 = $66,000
-
Gross Profit:
- Gross Profit = Sales Revenue - COGS
- Gross Profit = $66,000 - $42,030 = $23,970
Summary:
- Cost of Goods Sold: $42,030
- Ending Merchandise Inventory: $51,140
- Gross Profit: $23,970