(From Unit 4, Lesson 1.)

Cost of gasoline and the alions purchased can be described with a function.
a. Identify the input variable and the output variable in this function.
b. Describe the function with a sentence of the form".
is a function
of
c. Identify an input-output pair of the function and explain its meaning in this situation.
(From Unit 4, Lesson 1.)
8

1 answer

a. The input variable is the number of gallons purchased, and the output variable is the cost of gasoline.
b. Cost of gasoline is a function of the number of gallons purchased.
c. An input-output pair could be (10 gallons, $30), which would mean that if 10 gallons of gasoline were purchased, the cost would be $30.
Similar Questions
  1. Slope as Unit Rate Quick Check2 of 52 of 5 Items Question Use the image to answer the question. An illustration shows two graphs
    1. answers icon 1 answer
  2. Slope as Unit Rate Quick Check2 of 52 of 5 Items Question Use the image to answer the question. An illustration shows two graphs
    1. answers icon 7 answers
  3. Slope as Unit Rate Quick Check2 of 52 of 5 Items Question Use the image to answer the question. An illustration shows two graphs
    1. answers icon 1 answer
  4. Civics T1 Final ExamMy Answers Lesson Information can be found in What is the Enlightenment? Unit 1 Lesson 5 What idea did Locke
    1. answers icon 10 answers
more similar questions