To calculate the total cost of the items purchased, let's follow these steps:
Step 1: Calculate the cost of each item
-
Cheese: \[ \text{Cost} = 0.5 , \text{lb} \times 2.99 , \text{per lb} = 1.495 \approx 1.50 , \text{(rounded)} \]
-
Sliced Ham: \[ \text{Cost} = 2 , \text{lbs} \times 4.29 , \text{per lb} = 8.58 \]
-
Bread: \[ \text{Cost} = 2 , \text{loaves} \times 2.49 , \text{per loaf} = 4.98 \]
-
Potato Chips:
- The price for 2 bags is $3.00 (which is cheaper than buying individually at $1.99 each). \[ \text{Cost} = 3.00 , \text{(for 2 bags)} \]
-
Salsa: \[ \text{Cost} = 2 , \text{containers} \times 3.39 , \text{per container} = 6.78 \]
Step 2: Sum the costs
Combine the costs of all items: \[ \text{Total Cost} = 1.50 + 8.58 + 4.98 + 3.00 + 6.78 \]
Calculate: \[ 1.50 + 8.58 = 10.08 \] \[ 10.08 + 4.98 = 15.06 \] \[ 15.06 + 3.00 = 18.06 \] \[ 18.06 + 6.78 = 24.84 \]
So, the subtotal before tax is: \[ \text{Subtotal} = 24.84 \]
Step 3: Calculate tax
Now calculate the sales tax (4%): \[ \text{Tax} = 0.04 \times 24.84 = 0.9936 \approx 0.99 , \text{(rounded)} \]
Step 4: Adding tax to the subtotal
Now add the tax to the subtotal: \[ \text{Total with Tax} = 24.84 + 0.99 = 25.83 \]
Step 5: Apply the discount
Since the total before tax was $24.84, we check the discounts:
- The $3.00 off coupon is applicable because the total is greater than $25.00.
- The 10% discount is not applicable as the total does not exceed $30.00.
Applying the $3.00 discount: \[ \text{Total after Discount} = 25.83 - 3.00 = 22.83 \]
Final Answer
The total cost of your purchases after tax and discount is: \[ \text{Total Cost} = \text{$22.83} \]
In summary:
- Calculated individual item costs.
- Summed them for a subtotal of \( $24.84 \).
- Added sales tax resulting in \( $25.83 \).
- Applied the \( $3.00 \) discount.
- The final total is \( $22.83 \).