First, let's set up the functions for F and M:
F(t) = 340 - 70t
M(t) = 220 - 30t
Now let's graph both functions on the same coordinate plane:
- Francisco's function: F(t) = 340 - 70t
- Michael's function: M(t) = 220 - 30t
Now, let's determine who is closer to the stadium 2 hours after noon:
F(2) = 340 - 70(2) = 340 - 140 = 200
M(2) = 220 - 30(2) = 220 - 60 = 160
Therefore, 2 hours after noon, Michael is closer to the stadium, as he is 160 miles away compared to Francisco who is 200 miles away.
Francisco and Michael are both driving along the same highway in two different cars to a stadium in a distant city. At noon, Francisco is 340 miles away from the stadium and Michael is 220 miles away from the stadium. Francisco is driving along the highway at a speed of 70 miles per hour and Michael is driving at speed of 30 miles per hour. Let F represent Francisco's distance, in miles, away from the stadium t hours after noon. Let M represent Michael's distance, in miles, away from the stadium t hours after noon. Graph each function and determine whether Francisco or Michael is closer to the stadium 2 hours after noon.
1 answer