To find the unit cost of the soda, we divide the total cost by the number of ounces in the bottle.
Unit cost = Total cost / Number of ounces
Unit cost = $3.20 / 48 oz
Unit cost = $0.0667 per oz
Therefore, the unit cost of the soda was $0.0667 per ounce.
Fran bought a 48-oz bottle of soda for $3.20. What was the unit cost?
1 answer