Subtotal (Without tax): $35 + 2($52) + $75 = $35 + $104 + $75 = $214
Tax Amount (at 5%): 0.05($214) = $10.70
Total (With tax): $214 + $10.70 = $224.70
Ms. Nenni paid a total of $224.70 including tax for all of her items.
For problem 2 and 3 use this information: Ms. Nenni went to Dillard's and bought a sweater for $35, 2 pairs of shoes for %52 each, and a pair of jeans for $75. VA Sales tax is 5% of the total price.
2. Ms. Nenni went to Dillard's and bought a sweater for $35, 2 pairs of shoes for $52 each, and a pair of jeans for $75. VA Sales tax is 5% of the total price. How much did she pay including tax for all of her items?
Sweater: $35 Shoes: $52 for each pair Jeans: $72
Subtotal (Without tax): ________
Tax Amount (at 5%): ________
Total (With tax): ________
3 answers
3. Ms Nenni went to Dillard's the following weekend and the sweater was discounted by 25%. The shoes were on sale for 10% off. Then jeans were 15% off. What would her total total have been if she had waited to buy her merchandise? VA sales tax is 5% of total price. How many did she pay including tax for all of her items?
Sweater: $35 (Take 25% off)
Shoes: $52 for each (Take 10% off each pair)
Jeans: $72 (Take 15%)
Subtotal (Without tax): ________
Tax Amount (at 5%): ________
Total (With tax): ________
Sweater: $35 (Take 25% off)
Shoes: $52 for each (Take 10% off each pair)
Jeans: $72 (Take 15%)
Subtotal (Without tax): ________
Tax Amount (at 5%): ________
Total (With tax): ________
After the discounts:
Sweater: $35 - 0.25($35) = $35 - $8.75 = $26.25
Shoes: $52 - 0.10($52) = $52 - $5.20 = $46.80 per pair, so 2 pairs would be $46.80 * 2 = $93.60
Jeans: $72 - 0.15($72) = $72 - $10.80 = $61.20
Subtotal (Without tax): $26.25 + $93.60 + $61.20 = $181.05
Tax Amount (at 5%): 0.05($181.05) = $9.05
Total (With tax): $181.05 + $9.05 = $190.10
If Ms. Nenni had waited to buy her merchandise, she would have paid a total of $190.10 including tax for all of her items.
Sweater: $35 - 0.25($35) = $35 - $8.75 = $26.25
Shoes: $52 - 0.10($52) = $52 - $5.20 = $46.80 per pair, so 2 pairs would be $46.80 * 2 = $93.60
Jeans: $72 - 0.15($72) = $72 - $10.80 = $61.20
Subtotal (Without tax): $26.25 + $93.60 + $61.20 = $181.05
Tax Amount (at 5%): 0.05($181.05) = $9.05
Total (With tax): $181.05 + $9.05 = $190.10
If Ms. Nenni had waited to buy her merchandise, she would have paid a total of $190.10 including tax for all of her items.