To find the unit price, we divide the total cost by the number of units.
Unit price = Total cost / Number of units
The total cost for 24 bottles of water is $2.60.
The number of units is 24.
So the unit price is $2.60 / 24 = $0.1083 per bottle of water.
For a case of 24 bottles of water, a grocery store charges $2.60. What is the unit price?
1 answer