For $4.50, a grocer buys a case of fruit which contains 14 dozen . She knows that four dozen will spoil before she sells them. At what price per dozen must she sell the good ones to gain 1/3 of the whole cost?

1 answer

The price per dozen must be $2.17 in order to gain 1/3 of the whole cost.