Fo a case of 24 bottles of water a grocer store charges 3.60 what is the unit price

1 answer

To find the unit price, we need to divide the total cost by the number of items.

Total cost = $3.60
Number of items = 24

Unit price = Total cost / Number of items
Unit price = $3.60 / 24 = $0.15

Therefore, the unit price for a case of 24 bottles of water is $0.15.