c = Frequency * Wavelength
c = Speed of light = 3 * 10^8 m/sec
Input each frequency and the corresponding wavelengths will give you the wavelength range.
FM radio waves have frequencies between 80.3 and 108 MHz. Determine the range of wavelengths for these waves.
2 answers
Wavelength(max(min) = ) = V/F = 3*10^8/80.3*10^6 = 3.74 m.
Wavelength(min) = V/F.
F = 108 MHz = 108*10^6 Hz.
Wavelength(min) = V/F.
F = 108 MHz = 108*10^6 Hz.