Find the unit price for the item: $35.80 for 4 caps.

4 answers

Divide $35.80 by 4 to get the unit price.
Write a proportion that is equivalent to the statement: If 3 gallons of gasoline cost $5.37, then 8 gallons will cost $14.32.
3/5.37 = 8/14.32

(Broken Link Removed)
(Scroll down for proportions.)
Proportions are usually pretty easy and is a skill that will be useful all your life!

=)
can u help
with the answer