2.39-0.15 = 2.24
2.24/64 = 0.035 per oz.
4 * 20 = 80 oz.
4 * .79 = 3.16
3.16 - 0.2 = 2.96
2.96/80 = 0.037 per oz.
Find the unit price and tell which is the better buy:
A 64 oz. bottle of juice costs $2.39, and a 20 oz. bottle costs &0.79. You can use a 20-cents-off-coupon if you buy four 20 oz. bottles or a 15-cents-off-coupon if you buy a 64 oz. bottle. Which is the better buy?
2 answers
64ounces