Find the total balance of each investment account earning simple annual interest.

A: $624 at 5% for 3 years
$624
B: $4,120 at 7% for 18 months
C: $900 at 3.1% for 6 months
D: $275 at 4.8% for 8 years

1 answer

To find the total balance of each investment account earning simple annual interest, we can use the formula for simple interest:

\[ \text{Total Balance} = P + I \]

where \( P \) is the principal (initial amount), and \( I \) is the interest earned, which can be calculated using the formula:

\[ I = P \times r \times t \]

where:

  • \( r \) is the annual interest rate (in decimal form),
  • \( t \) is the time in years.

Let's compute the total balance for each account.

A: $624 at 5% for 3 years

  1. Calculate the interest: \[ I = 624 \times 0.05 \times 3 = 624 \times 0.15 = 93.6 \]
  2. Calculate the total balance: \[ \text{Total Balance} = 624 + 93.6 = 717.6 \]

B: $4,120 at 7% for 18 months

First, convert 18 months into years: \[ t = \frac{18}{12} = 1.5 \text{ years} \]

  1. Calculate the interest: \[ I = 4120 \times 0.07 \times 1.5 = 4120 \times 0.105 = 433.6 \]
  2. Calculate the total balance: \[ \text{Total Balance} = 4120 + 433.6 = 4553.6 \]

C: $900 at 3.1% for 6 months

Convert 6 months into years: \[ t = \frac{6}{12} = 0.5 \text{ years} \]

  1. Calculate the interest: \[ I = 900 \times 0.031 \times 0.5 = 900 \times 0.0155 = 13.95 \]
  2. Calculate the total balance: \[ \text{Total Balance} = 900 + 13.95 = 913.95 \]

D: $275 at 4.8% for 8 years

  1. Calculate the interest: \[ I = 275 \times 0.048 \times 8 = 275 \times 0.384 = 105.6 \]
  2. Calculate the total balance: \[ \text{Total Balance} = 275 + 105.6 = 380.6 \]

Now, summarizing the results:

  • A: Total Balance = $717.60
  • B: Total Balance = $4,553.60
  • C: Total Balance = $913.95
  • D: Total Balance = $380.60
Similar Questions
    1. answers icon 2 answers
  1. Lester deposited $400 into a savingsaccount earning 4.5% simple interest, and $450 into an investment account earning 3.2%
    1. answers icon 5 answers
  2. Lester deposited $400 into a savingsaccount earning 4.5% simple interest, and $450 into an investment account earning 3.2%
    1. answers icon 3 answers
    1. answers icon 0 answers
more similar questions