To find the rate of change, we need to calculate the price per pound of apples.
For 2 pounds of apples costing $3.98, the price per pound is $3.98 divided by 2 pounds = $1.99 per pound.
For 6 pounds of apples costing $11.94, the price per pound is $11.94 divided by 6 pounds = $1.99 per pound.
Therefore, the rate of change, or the price per pound of apples, is $1.99 per pound.
Find the rate of change: Two pounds of apples cost $3.98. Six pounds cost $11.94. HINT: find the price per pound
*
2.99/lb
7.96 / lb
1.99/ lb
2.98 / lb
1 answer