Find the force a 67.5 kg man would experience while standing in the surface of each of the following planets

PLANET
1. EARTH
2. MARS
3. PLUTO

Mass
for earth 5.98 x 10^24 kg
for mars 6.34 x 10 ^23 kg
for pluto 5 x 10^23 kg

distance
distance for planet 6.337 x 10^6 m
distance for mars 3.43 x 10^6 m
distance for pluto 4 x 10^5 m

6 answers

F = G M1 M2 / d^2
where G = 6.67*10-11 N m^2/kg^2

I think you mean radius for distance
radius of earth = 6.38*10^6 meters
FOR MARS PLEASE
can u teach me how to solve damon?
for earth for example

F = G M1 M2 /r^2

= (6.67*10^-11)(5.98*10^24)(67.5)/ (6.38*10^6 )^2

= 66.14 * 10^ 1 = 661 Newtons

that better be pretty close to m g
or
67.5*9.81 = 662 Newtons
how become 6.38*10^6? given is 6.337 x10^6?
Because I believe that is the correct value for radius of the earth.