Find the de broglie wavelength of a 1500-kg car when its speed is 80 km/h. How significant are the wave properties of this car likely to be?

1 answer

The car is probably parked about where you put it. at least within 10^-38 meters

80 km/hr = 80,000/3600 m/s = 22.2 m/s

lambda = 6.68*10^-34 /(1500* 22.2)

8.35 * 10^-39 meters