find the compound interest on Rs15000 at 8% for 9 months, the interest payable quartely
2 answers
in what time will Rs 64000 amount to Rs 68921 at 5% per annum , interest being compounded half yearly
1. Investment: $15,000 @ 8% for 9mo,compounded quarterly.
Pt = Po(1+r)^n.
r = (8%/4) / 100% = 0.02 = Quarterly
percentage rate expressed as a decimal.
n = 4 comp./yr * 0.75yr = 3 comp. periods.
Pt = 15,000(1.02)^3 = 15,918.12.
Int. = 15918.12 - 15000 = $918.12.
2. Investment: $64000 @ 5%,compounded
semi-annually.
Pt = Po(r+1)^n.
r = (5%/2) / 100% = 0.025 = Semi-annual
% rate expressed as a decimal.
$68,921 = 64,000(1.025)^n,
Divide both sides by 64,000:
(1.025)^n = 68921 / 64000 = 1.0769,
Take log of both sides:
n*log(1.025) = log(1.0769),
0.0107n = 0.03217,
n = 3 comp. periods.
t = 6mo/comp period * 3comp periods =
18 months.
Pt = Po(1+r)^n.
r = (8%/4) / 100% = 0.02 = Quarterly
percentage rate expressed as a decimal.
n = 4 comp./yr * 0.75yr = 3 comp. periods.
Pt = 15,000(1.02)^3 = 15,918.12.
Int. = 15918.12 - 15000 = $918.12.
2. Investment: $64000 @ 5%,compounded
semi-annually.
Pt = Po(r+1)^n.
r = (5%/2) / 100% = 0.025 = Semi-annual
% rate expressed as a decimal.
$68,921 = 64,000(1.025)^n,
Divide both sides by 64,000:
(1.025)^n = 68921 / 64000 = 1.0769,
Take log of both sides:
n*log(1.025) = log(1.0769),
0.0107n = 0.03217,
n = 3 comp. periods.
t = 6mo/comp period * 3comp periods =
18 months.