Find the circumference of the given circle with a diameter of 40 cm.

Use the formula: C=πd and ​3.14 for π .

​​



Type in your final answer (number only) in the box below.

Leave your answer as a decimal (do not round).

(1 point)
C =
cm
Skip to navigation

1 answer

To find the circumference of the circle using the formula \( C = \pi d \), where \( d \) is the diameter:

Given:

  • Diameter \( d = 40 , \text{cm} \)
  • \( \pi \approx 3.14 \)

Now, substitute the values into the formula:

\[ C = 3.14 \times 40 \]

Calculating this gives:

\[ C = 125.6 , \text{cm} \]

So the final answer is:

125.6