1 galon,dry = 4.404884 l
0.25 gallon = 4.404884 / 4 = 1.101221 L
1 L = 1000 mL
1.101221 l = 1101.221 mL
1 kg = 1000 g
0.4 kg = 400 g
Density of a material is defined as its mass per unit volume.
rho = m / V
rho = 400 / 1101.221 =
0.363233174812322 g / mL
find tghe density of mineral oil (in g/mL) if .25 gallon of oil has a mass of .400kg
1 answer