find each unit price to the nearest cent. 3.60/4 pens

3 answers

Divide $3.60 by 4.

$.90 per pen
3.60/4

=0.9
ROUND IT UP TO THE NEAREST CENT means to round it up to the closest number FOR the cents. LIKE>..

9.96 rounded up is 10
9.82 rounded up is 9.8