estimate each unit rate.1) 295 words in 6 minutes.find each unit price.then tell which has the lower unit rate. 2) $3.99 for 25fl.oz of detergent or $6.99 for 90 fl.oz of detergent.3) $d/12 hr= $96/8 hr

4. One molecule of nitrogen reacting 3 molecules of hydrogen makes 2 molecules of ammonia. How many molecules of nitrogen must react with 42 molecules of hydrogen to make 28 molecules of ammonia? 5. Jaron is downloading a file. The size of the file is 3200 KB. I

1 answer

Rate = 300/6 = 50 Words/min.

2. $4.00/25 oz = $016/oz.
$7.00/90oz = $0.08/0z.

3. d/12 = 96/8
8d = 12*96 = 1152
d = 1152/8 = $144