Option I: 10 candy bars for $6.75
Unit Price = Cost of Item/Number of Items
Unit Price = $6.75/10
Unit Price = $0.675
Option II: 12 candy bars for $7.25
Unit Price = Cost of Item/Number of Items
Unit Price = $7.25/12
Unit Price = $0.6042
Option II is the better buy because it has a lower unit price.
Enter your answer and show all the steps that you use to solve this problem in the space provided.
a. Find the unit price for each option shown below. Round to the nearest cent when necessary.
Option I: 10 candy bars for $6.75
Option II: 12 candy bars for $7.25
b. Which option is the better buy.
1 answer