Ellison Community Center bought jump ropes for $4.00 each. How many jump ropes were bought if the community center spent $296.00? (1 point) Responses 69 69 74 74 120 120 1,184

1 answer

To find out how many jump ropes were bought, you can divide the total amount spent by the cost of each jump rope.

Total amount spent = $296.00
Cost per jump rope = $4.00

Number of jump ropes bought = Total amount spent / Cost per jump rope = $296.00 / $4.00 = 74

So, the community center bought 74 jump ropes.