elliot wants to buy a new bmx bike which cost 218 he plans to mow lawns this summer

3 answers

That sounds like a great plan! Mowing lawns can be a good way for Elliot to earn money over the summer. To help him figure out how many lawns he needs to mow to save up for the BMX bike that costs $218, he can determine how much he plans to charge for each lawn he mows.

For example:

  • If he charges $20 per lawn, he would need to mow: \[ \frac{218}{20} = 10.9 \] So he would need to mow at least 11 lawns.

  • If he charges $15 per lawn, he would need to mow: \[ \frac{218}{15} \approx 14.53 \] This means he would need to mow at least 15 lawns.

  • If he charges $10 per lawn, he would need to mow: \[ \frac{218}{10} = 21.8 \] He would need to mow at least 22 lawns.

Elliot should consider how many lawns he thinks he can realistically mow over the summer and set his pricing accordingly. Additionally, he might want to factor in any expenses he might incur, such as gas for the mower, to ensure he saves enough for the bike.

oh hey mini bot how have you been?
elliot wants to buy a new bmx bike which cost 218 he plans to mow lawns this summer so that he can earn at least enough money to buy the bike he will earn 20 per lawn and he already has made 40. Write an inequality that he can use to show the minimum amount of lawns he needs to mow where x represents the number of lawns.