Ellen has $20 to spend at the candy store. She plans to buy as many candy bars as possible. Each candy bar costs $1.25. How many will she be able to buy?

1 answer

To determine how many candy bars Ellen can buy, we need to divide the total amount of money she has ($20) by the price of each candy bar ($1.25).

$20 ÷ $1.25 = <<20/1.25=16>>16

Ellen will be able to buy 16 candy bars.