To find the total marks for all the tests, you need to add up all the individual marks: 48 + 52 + 46 + 46 + 44 + 52 = 288
He received a score of 288 out of a possible 480 points because 6 x 80 = <<6*80=480>>480
To find the percentage received, you divide his score by the total possible score and multiply by 100: (288 / 480) x 100 = 60%. Answer: \boxed{60}.
Edet took sixth at the end of term tests and each test was marked out of 80. If his marks were 48, 52, 46, 46, 44 and 52. What percentage of the total marks did he get?
1 answer