Use
v(t) = v(0) + ā t
Where
v(0)=980[m/s]
v(t)=9000[m/s]
ā=33[m/s²]
So:
9000 = 980 + 33 t
Solve for t
During the second stage of a rocket launch the rockets upward velocity increases from 980 m/s to 9000 m/s with an average acceleration of 33 m/s*.
How long did the acceleration last??
3 answers
I'm stuck on this same question. What I can't figure out is how to solve for t?
.
.
a=33m/s*2 Vf=9000m/s Vi=980m/s ^T=?
^T=Vf-Vi/a
^T=9000m/s-980m/s/33m/s*2 = 8020m/s/33m/s*2
^T=243seounds.= 243/60seounds=4minutes.
The acceleration lasted for 4minutes.
^T=Vf-Vi/a
^T=9000m/s-980m/s/33m/s*2 = 8020m/s/33m/s*2
^T=243seounds.= 243/60seounds=4minutes.
The acceleration lasted for 4minutes.