if they traveled x hours at 20 mi/hr, then they went (260-20x) miles at 70 mi/hr
Since time = distance/speed,
(260-20x)/70 + x = 9
x = 7.4
check: they traveled
1.6 hr * 70 mi/hr = 112 mi
7.4 hr * 20 mi/hr = 148 mi
Total: 260 mi
During a hurricane evacuation from the east coast of Georgia, a family traveled 260 miles west. For part of the trip, they averaged 70 mph, but as congestion got bad, they had to slow to 20 mph. If the total time of travel was 9 hours, how many miles did they drive at the reduced speed?
My brain is frozen and has shutdown because of all the ways I have tried to solve this problem. Please help and Thank you
Rt=d
r=70
y.= r-50
X+y=260
70x=y(x-50)
T=9 hrs
70x=20(x-50)
1 answer