Don Garcia needs at least 24 units of vitamin A per day. Each green pill provides 4 units and each red pill provides one unit. Green pills cost 3.5¢ each and red pills cost 1¢ each. How many of each kind of pill should he take to minimize his cost?

Green pills cost (3.5 cents/4 units) = 0.875 cents per unit.
Red pills cost (1 cent/1 unit) = 1 cents/unit.
Green pills exclusively should be used, and you will need 6 of them, costing a total of 21 cents. 24 red pills would have cost 24 cents. There is no benefit in mixing read and green.