To calculate the Net Present Value (NPV) of the new Coke Freestyle machine, we need to follow these steps:
-
Calculate the annual cash flows: The first-year cash flow is the increase in revenue minus the operational cost. The subsequent years will have revenue that increases by 5% per year.
-
Discount the cash flows: We will discount each cash flow back to its present value using the company's cost of capital.
-
Subtract the initial investment: Finally, we subtract the initial cost of the machine from the total present value of the cash flows to find the NPV.
Step 1: Calculate Annual Cash Flows
-
Year 1 Revenue Increase: Revenue for Year 1 = $2,669.00
-
Operation Cost: Operating Cost = $1,181.00
-
Net Cash Flow for Year 1: \[ \text{Net Cash Flow Year 1} = \text{Revenue} - \text{Operational Cost} = 2669 - 1181 = 1488 \]
-
Subsequent Years Revenue Calculation: The revenue increase grows at 5% annually.
-
Year 2 Revenue Increase: \[ \text{Year 2 Revenue} = 2669 \times 1.05 = 2802.45 \] \[ \text{Net Cash Flow Year 2} = 2802.45 - 1181 = 1621.45 \]
-
Year 3 Revenue Increase: \[ \text{Year 3 Revenue} = 2802.45 \times 1.05 = 2942.57 \] \[ \text{Net Cash Flow Year 3} = 2942.57 - 1181 = 1761.57 \]
-
Year 4 Revenue Increase: \[ \text{Year 4 Revenue} = 2942.57 \times 1.05 = 3084.71 \] \[ \text{Net Cash Flow Year 4} = 3084.71 - 1181 = 1903.71 \]
-
Year 5 Revenue Increase: \[ \text{Year 5 Revenue} = 3084.71 \times 1.05 = 3238.95 \] \[ \text{Net Cash Flow Year 5} = 3238.95 - 1181 = 2057.95 \]
-
Year 6 Revenue Increase: \[ \text{Year 6 Revenue} = 3238.95 \times 1.05 = 3399.90 \] \[ \text{Net Cash Flow Year 6} = 3399.90 - 1181 = 2218.90 \]
-
Year 7 Revenue Increase: \[ \text{Year 7 Revenue} = 3399.90 \times 1.05 = 3569.89 \] \[ \text{Net Cash Flow Year 7} = 3569.89 - 1181 = 2388.89 \]
Summarized Cash Flows
- Year 1: $1,488.00
- Year 2: $1,621.45
- Year 3: $1,761.57
- Year 4: $1,903.71
- Year 5: $2,057.95
- Year 6: $2,218.90
- Year 7: $2,388.89
Step 2: Discount the Cash Flows
The formula for the present value (PV) of each cash flow is: \[ PV = \frac{CF}{(1 + r)^n} \] Where:
- \( CF \) = Cash Flow in the year
- \( r \) = discount rate (15% or 0.15)
- \( n \) = year
Now, we will calculate the present value for each year's cash flow.
- NPV Calculation \[ NPV = \sum \left( \frac{CF_t}{(1 + r)^t} \right) - \text{Initial Investment} \]
Present Value of Cash Flows
-
Year 1: \[ PV = \frac{1488}{(1 + 0.15)^1} = \frac{1488}{1.15} \approx 1290.09 \]
-
Year 2: \[ PV = \frac{1621.45}{(1 + 0.15)^2} = \frac{1621.45}{1.3225} \approx 1225.38 \]
-
Year 3: \[ PV = \frac{1761.57}{(1 + 0.15)^3} = \frac{1761.57}{1.520875} \approx 1157.67 \]
-
Year 4: \[ PV = \frac{1903.71}{(1 + 0.15)^4} = \frac{1903.71}{1.74901} \approx 1088.09 \]
-
Year 5: \[ PV = \frac{2057.95}{(1 + 0.15)^5} = \frac{2057.95}{2.011357} \approx 1023.76 \]
-
Year 6: \[ PV = \frac{2218.90}{(1 + 0.15)^6} = \frac{2218.90}{2.313217} \approx 958.42 \]
-
Year 7: \[ PV = \frac{2388.89}{(1 + 0.15)^7} = \frac{2388.89}{2.659981} \approx 896.21 \]
Total Present Value
Now we sum all the present values calculated: \[ Total PV = 1290.09 + 1225.38 + 1157.67 + 1088.09 + 1023.76 + 958.42 + 896.21 \approx 6889.62 \]
NPV Calculation
Finally, we subtract the initial investment from the total present value: \[ NPV = Total PV - Initial Investment \] \[ NPV = 6889.62 - 7219 \approx -329.38 \]
Conclusion
The NPV of installing the new Coke Freestyle machine is approximately -$329.38. Therefore, at a 15% cost of capital, the investment does not seem profitable over the 7-year horizon.