Devante went to the store to purchase a soda. The table below shows the different brand and size options that were available to him.



Soda Comparison

Brand Size (ounces) Cost
A 24 $2.10
B 20 $1.80
C 16 $1.50
D 12 $1.25


Based on the data in the table, which brand of soda costs the least per ounce?

Brand B

Brand D

Brand C

Brand A

1 answer

To find the brand of soda that costs the least per ounce, we need to divide the cost by the size for each brand.

For brand A: $2.10 / 24 ounces = $0.0875 per ounce
For brand B: $1.80 / 20 ounces = $0.09 per ounce
For brand C: $1.50 / 16 ounces = $0.09375 per ounce
For brand D: $1.25 / 12 ounces = $0.1041667 per ounce

Based on these calculations, brand B has the lowest cost per ounce at $0.09.