The unit rate for 1 bag of chips can be found by dividing the total cost of 5 bags ($6.25) by the number of bags (5).
Unit rate = 6.25 รท 5 = $1.25.
Determine the unit rate for 1 bag of chips if 5 bags cost $6.25; the proportional relationship is described by 5y=$6.25x.(1 point)
Responses
$0.80
$0.80
$1
$1
$31.25
$31.25
$1.25
1 answer