Determine the specific gravity of a fish which masses 320g in air and has an apparent mass of 21g in water

1 answer

Allow me to use units of grams weight, to keep things simple.

Buoyant force in water = 320 - 21 = 299 g
= Volume * (water density)
= 1.000 g/cm^3* V
V = 299 cm^3

Fish density = (Fish weight)/V
= 320/299 = 1.070 g/cm^3

The specific gravity is the fish density divided by the water density, or just 1.070