Determine the pressure in atm for a 10 g of CO2 sample contained in a sealed 10 L tank at 50degrees C?
Did anyone get 26.5 atm?
4 answers
p =m•R•T/μ•V = =10•10^-3•8.31•323/44•10•10^-3 = 61 Pa = =6.02•10^4 atm.
I get 61. But after that then what?
I have something completely different.
V must go in in L.
P = nRT/V
n = mol = g/molar mass = 10/44.
P 10*0.o08206*(273+50)/10 = 0.60 atm.
V must go in in L.
P = nRT/V
n = mol = g/molar mass = 10/44.
P 10*0.o08206*(273+50)/10 = 0.60 atm.
Of course,
1 Pa = 9.869•10^-6 atm,
61 Pa = 6.02•10 ^ - 4 atm.
1 Pa = 9.869•10^-6 atm,
61 Pa = 6.02•10 ^ - 4 atm.