c = 0.01 mol/L; v = 0.10 L; n = cv
∴n = 0.01*0.10 = 0.001 mols
MM = 160.11 g/mol; n = 0.001 mols; m = MMn
∴m = 160.11*0.001 = 0.16011 g
∴0.16011g of Sodium Salicylate is required to make 100 mL of a 0.01M Stock solution.
Determine the amount of Sodium Salicylate required to make 100mL of a 0.01M stock solution. {this is from the spectrometric analysis of a commercial aspirin tablet lab}
3 answers
thank you
Helped me remember what we did in gr 11 I can't thank you enough man