Description Quantity Volume/container Cost Unit Price ($per oz)

2-liter bottles 1 2L 2/$3.00
12 pack of cans 12 12 oz. 3/$9.00
6 pack of bottles 6 24 oz. 3/$8.00
Show calculations here

1 answer

For 2-liter bottles:
Total volume = 1 x 2L = 2L
Total cost = $3.00
Unit price per oz = $3.00/2L = $1.50 per L or $0.044 per oz

For 12 pack of cans:
Total volume = 12 x 12 oz. = 144 oz.
Total cost = $9.00
Unit price per oz = $9.00/144 oz. = $0.0625 per oz

For 6 pack of bottles:
Total volume = 6 x 24 oz. = 144 oz.
Total cost = $8.00
Unit price per oz = $8.00/144 oz. = $0.0556 per oz