Describe a simple process for using rates and unit prices that might help someone who is having difficulty understanding these concepts. Include either an example from the text or one of your own to explain the solution process.

I searched Google under the key words "rates 'unit prices'" to get these possible sources:

http://www.eduplace.com/math/mathsteps/6/e/
(Broken Link Removed)

In the future, you can find the information you desire more quickly, if you use appropriate key words to do your own search.

I hope this helps. Thanks for asking.

1 answer

Describe a simple process for using rates and unit prices that might help someone who is having difficulty understanding these concepts