The simple way of finding the unit price is to divide the total price by the number of units.
For example, if a six-pack of Coke costs $3.00, you divide 3.00 by 6.
$3.00 / 6 = $0.50
The unit price for a can of Coke is fifty cents.
Describe a simple process for using rates and unit prices that might help someone who is having difficulty understanding these concepts? I do not understand what this is asking, can someone explain what it is wanting?
5 answers
did u say divide 6 3times
No. I said to divide 3 by 6.
Thank you Ms. Sue, I understand know.
You're very welcome, A.W.