You have an excellent answer for the first question.
Your answer to the second problem -- 1.25 divided by 3.99 -- should be between 0.25 and 0.35.
Describe a simple process for using rates and unit prices that might help someone who is having difficulty understanding these concepts. Include either an example from the text or one of your own to explain the solution process.
my answer is : you could use the price of one bottle of soda from a machine and compare it with a six-pack of the same size of bottles of soda. Which is the better buy?
1.25 divided by 3.99
8 answers
i do not know if i have to divide it i was just showing my work
Are you saying that the price of one soda from a machine is $1.25 and the price of a six-pack is $3.99?
Divide $3.99 by 6 to find the price of one cola in the six pack.
Divide $3.99 by 6 to find the price of one cola in the six pack.
i think so i just have to show how i came up with my example for the first price? does that make sense
I just want to make sure I understood the question right?
Yes, I think you understood the problem correctly.
From a machine a cola costs $1.25. In a six-pack a cola costs $0.67. Buying a six-pack saves you $0.58 for each cola.
From a machine a cola costs $1.25. In a six-pack a cola costs $0.67. Buying a six-pack saves you $0.58 for each cola.
thanks ms sue
You're welcome, Scooby.