Deandre paid $16.40 for 20.5 centimeters of wire.

Find the unit price in dollars per centimeter.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

1 answer

To find the unit price in dollars per centimeter, divide the total cost by the length:

$16.40 รท 20.5 cm = $0.80/cm

Therefore, the unit price in dollars per centimeter is $0.80.