Deanboughtanoilpaintingpricedat$917.Shippingandhandlingcostanadditional14%oftheprice.Whatwasthetotalcostoftheoilpainting,includingshippingandhandling?

Round your answer to the nearest dollar: $

9 answers

To find the total cost of the oil painting, including shipping and handling, we need to add the shipping and handling cost to the price of the painting.

Shipping and handling cost = 14% of $917 = 0.14 * $917 = $128.38

Total cost of the oil painting = $917 + $128.38 = $1045.38

Rounding this to the nearest dollar, the total cost of the oil painting, including shipping and handling, is $1045.
Thesalestaxrateis10%.IfLilybuysamountainbikepricedat$415.90,whatwillbethetotalcostincludingtax?
To find the total cost including tax, we need to add the sales tax to the price of the mountain bike.

Sales tax = 10% of $415.90 = 0.10 * $415.90 = $41.59

Total cost including tax = $415.90 + $41.59 = $457.49

Therefore, the total cost, including tax, for the mountain bike is $457.49.
Mateo'sbillfordinneratarestaurantwas$62.55.Helefta20%tip.Whatwasthetotalcostofhisdinner,includingtip?
To find the total cost of Mateo's dinner, including the tip, we need to add the tip to the original bill.

Tip = 20% of $62.55 = 0.20 * $62.55 = $12.51

Total cost of dinner including tip = $62.55 + $12.51 = $75.06

Therefore, the total cost of Mateo's dinner, including the tip, is $75.06.
Estelleatelunchatarestaurant.Thebillcameto$12.Ifshelefta20%tip,whatwasthetotalcostofherlunch?

Round your answer to the nearest dollar: $
To find the total cost of Estelle's lunch, including the tip, we need to add the tip to the original bill.

Tip = 20% of $12 = 0.20 * $12 = $2.40

Total cost of lunch including tip = $12 + $2.40 = $14.40

Rounding this to the nearest dollar, the total cost of Estelle's lunch, including the tip, is $14.
Melissaatebreakfastatarestaurant.Thebillcameto$94.Ifshelefta15%tip,whatwasthetotalcostofherbreakfast?
To find the total cost of Melissa's breakfast, including the tip, we need to add the tip to the original bill.

Tip = 15% of $94 = 0.15 * $94 = $14.10

Total cost of breakfast including tip = $94 + $14.10 = $108.10

Therefore, the total cost of Melissa's breakfast, including the tip, is $108.10.